Call for Participation/hu
Please keep in sync with {{Translation/Call for Participation/Plain text
}}
Részvételi felhívás
A wikimánia évente megrendezett, a Wikimédia-projekteknek (Wikipédia, Wikikönyvek, Wikihírek, Wikiszótár, Wikifajok, Commons és MediaWiki) szentelt világméretű konferencia és közösségi találkozó. Lehetőséget biztosít arra, hogy a szerkesztők, a csak olvasók és a Wikimédia-projektek fejlesztői megismerkedjenek egymással, ötleteljenek, beszámoljanak az őket illető kutatásokról és tervekről, és a projektek jövőjének érdekében összefogjanak.
A konferencia a nagyközönség számára is nyitott. Oktatók, kutatók, programozók és a szabad hozzáférésű kultúra aktivistái, akiket érdekelnek a Wikimédia-projektek, informálódhatnak és meg is oszthatják a Wikimédia-projektekkel kapcsolatos ötleteiket a jelenlévő szerkesztőkkel.
A hetedik wikimánia 2011. augusztus 4. és 7. között lesz a Haifa Auditorium Complexben Haifán, Izraelben. További információért látogass el a 2011-es wikimánia hivatalos honlapjára.
A 2011-es wikimánia programja beküldött prezentációkból, tematikus panelekből, műhely-munkából, kötetlen találkozókból és pár perces, rövid, tájékoztató jellegű előadásokból fog állni. Mindezen programpontokra lehet ötletekkel pályázni. A pályázatok közül a beküldött anyagok alapján a programbizottság válogat előre. A kötetlen témájú szakaszban bárki előadhat, függetlenül attól, hogy a programbizottság meghívta-e más szekcióba is a pályázatát, vagy sem.
Határidők
- A Wikimédia Alapítvány ösztöndíjprogramjára (Scholarship Program) január 1. és 31. között lehet jelentkezni.
- Műhely-, oktató- és tematikus beszélgetésekre a pályázatok leadási határideje: 2011. április 30.
- Kiértesítési határidő az elfogadásukról: 2011. június 15.
- Minden beadványt és prezentációt szívesen fogadunk a konferencia „rövid, tájékoztató jellegű előadások” (Lightning Talk) szekciójába, függetlenül attól, hogy az illető pályázat más szekcióba kapott-e meghívást a programbizottságtól.
Pályázható témák
Az idei wikimániára az alábbi öt témában nyújthatsz be pályázatot.
A wikikultúra hatása a közösségre: fórum a wikikultúra kulturális, közösségi, szociológiai és demográfiai aspektusairól, a közvéleményre gyakorolt hatásáról.
Kapcsolódó témák:
- Wikimarketing: a Wikipédiák és a Wikimédia-projektek reklámozása, a nagyközönség bevonása.
- Hogyan fogják a wikirendszerű projektek megváltoztatni a világot a jövőben?
- Wikiközösség: vitarendezés és közösségi dinamika; a WMF-projektek presztízse, megítélése, wikis identitás.
- Különböző wikikultúrák: kultúrák közti összetűzések, kulturális hatások a Wikipédia-közösségekben. Képesek-e különböző kulturális háttérrel rendelkező szerkesztők közös szabályok szerint enciklopédiát írni?
- Speciális téma: Wikipédia az izraeli–arab konfliktusban: eszköze lehet-e a Wikipédia a kultúrák közti megértésnek és elfogadásnak Közel-Keleten? A Wikipédia mint eszköz a nemzetek és a kultúrák közötti párbeszédre.
Wikipédia és oktatás – tudás és kollaboráció
A tudás és együttműködés témakörének célja, hogy reklámozza a Wikipédia és a tudományos kutatások lehetséges kapcsolódásait, és hogy olyan ötletekre leljünk, melyek a tudás- és információmenedzsmenthez kapcsolódnak, illetve közösségi és együttműködésre alapuló projektekhez.
- Wikitartalom: új módszerek a tartalom minőségének és megbízhatóságának javítására, különösen az oktatás, az újságírás és a kutatás területén.
- Szemantikus wikik: szemantikus webtechnológiák alkalmazása (linked data, semantic annotation, metadata) – különösen a manuális és automatikus megközelítések szembeállítását illetően;
- Wikiegyetem és más felsőoktatáshoz kapcsolódó wikik: hogyan vannak alkalmazva és bevezetve a különböző wikiforrások az akadémiai és kutatási gyakorlatba. Ötletek felvetése annak érdekében, hogyan lehet az együttműködést elősegíteni kutató központokkal, egyetemekkel, és hogy az ő közreműködésük hogyan javíthatja a minőséget.
- Wikitechnológia mint oktatási eszköz az iskolarendszerben.
- A Wikipédia mint eszköz a múzeumok kezében – információmenedzsment és a nagyközönség elérése.
- A Wikitechnológia mint eszköz a kulturális értékek megőrzésére.
Az infrastruktúra és technológia témája olyan fórum lesz, melyen a kutatók/fejlesztők és a felhasználók új megközelítéseket, alkalmazásokat és technológiákat oszthatnak meg egymással, valamint megbeszélhetik, hogyan tehetik a wikirendszert hozzáférhetőbbé a felhasználók számára.
- MediaWiki-fejlesztés: a MediaWiki-fejlesztésekhez és a szoftver kiegészítéseihez kapcsolódó problémák.
- A MediaWikin túl: milyen más wikirendszerű felületek léteznek, milyen eszközökre és tulajdonságokra van szükségünk ahhoz, hogy a tudás különböző típusait összegyűjtsük?
- Mobil wikik: a web lassan átkerül a munkaasztalokról mobiltelefonokra; hogyan használjuk a wikiket mobilokon? Wikialapú kiterjesztettvalóság-alkalmazások (AR), hely-függő szolgáltatások.
- Szerkesztői interfész dizájnja: használhatósági és szerkesztői tapasztalatok, hozzáférhetőség, adaptív interfészek és személyre szabhatóság, új használhatósági dizájnok.
A wikitechnológiákat multinacionális szinten alkalmazhatják, és így több jogrendszer is vonatkozhat az alkalmazásukra. Ezek a jogrendszerek ütközhetnek, ellentmondásba keveredhetnek egymással, korlátokat állítva ezzel a szabad tudás összegyűjtésében a wikirendszerek és wikitechnológiák elé. Ez a téma ezeket a kérdéseket fogja taglalni és megpróbál javaslatokat tenni a következőkre:
- szerzői jogi kérdések és a Wikipédiák kapcsolata; konfliktusok a különböző jogszabályok között, melyek az összes Wikipédiára egyidejűleg vonatkoznak.
- szerzői jogi licencek, ezek felhasználhatósága és az ehhez kapcsolódó problémák.
- jogi problémák a Wikipédia szerkesztése közben: rágalmazás, becsületsértés, magán-élethez való jog, személyiségi jogok, élő személyek életrajzai.
A wikitechnológiák eszközként szolgálhatnak az üzleti és a médiaszektorban is. Ebben a témakörben a wikitechnológia alkalmazását fogják bemutatni üzleti és kereskedelmi eszköz-ként.
- A wikirendszerű hír- és médiacsatorna.
- A wikirendszer mint üzleti eszköz.
- A wikirendszer mint kereskedelmi eszköz: tudásgyűjtés és megosztás kereskedelmi vonatkozásban. A wikirendszer mint piacszerzési eszköz.
Pályázatok és prezentációk benyújtása
A szerzők műhelybeszélgetésekre, szemináriumokra, oktató anyagokra, tematikus panelekre és előadásokra nyújthatnak be pályázati anyagokat.
Pályázni az alábbi hivatkozást követve lehet.
A pályázatod benyújtásával beleegyezel, hogy a pályázatod szövege, a prezentációs szlájdok és minden más videofelvétel továbbadható/újrafelhasználható a Creative Commons Nevezd meg! – Így add tovább! 3.0 licence alatt vagy más ezzel kompatibilis licenccel. Beleegyezel továbbá hogy – a licenc feltételei szerint – a prezentációdat közvetíthetik élőben, felvehetik és közzétehetik későbbi letöltésre. Ha te ellenzed ezeket (például jobban szeretnéd, ha nem vennének fel), beszélj a programbizottság egyik tagjával, mielőtt pályáznál!
A programbizottság döntéséről az általad megadott elérhetőségen keresztül fognak értesíteni.
Ha a pályázatod nem lett része a hivatalos programnak, ne keseredj el: a 2011-es wikimánia résztvevőinek lehetőségük lesz a programon belül kötetlen megbeszéléseken és rövid, tájékoztató jellegű előadásokon megosztani a mondandójukat. Számos megnyilatkozási lehetőség nyílik a konferencia keretein belül a helyszínen.
Cseréld le a „[Your proposal title]” címet az alábbi dobozban a pályázatod címével, majd kattints a „Create a page”-re! Ezután egy értelemszerűen kezelendő wikilapra fogsz jutni, amit el kell mentened, hogy benyújtsd a pályázatod.
A már benyújtott pályázatokat itt találod: Wikimania 2011 submissions.